POKER

Poker polega na stawianiu zakładów, ale żaden z graczy nie zamierza przegrać. Wszyscy liczą na wypłaty, co jest zupełnie logiczne. Nazwijmy to biznesem, ponieważ inwestują fundusze i to często niemałe. I zgodnie z powiedzeniem, aby wygrywać pieniądze, trzeba najpierw przegrać. Za darmo i bez ryzyka to możemy grać tylko w darmowe wersje pokera, dla zabawy poker internetowy jest podobny.

Pokerzyści to aktorzy. Jeśli wejdziemy do jakiegokolwiek kasyna na świecie, zobaczymy, że gracze siedzą przy stole w przeciwsłonecznych okularach. Znamy powiedzenie: pokerowa twarz, więc gdy nie potrafią ukrywać emocji, zakrywają oczy przyciemniającymi szkłami. W pokerze niezbędne są dwie rzeczy: pieniądze i dyscyplina. Bez dyscypliny strategii skazujemy się na utratę wszystkich swoich pokerowych pieniędzy, a bez nich grać nie możemy. Musimy też nauczyć się zarządzać nimi. Przypomina to trochę biznes, dlatego wielu właścicieli firm gra w pokera. Często jednak pada pytanie, ile na początek trzeba wydać pieniędzy, czy jak wysokie jest wpisowe do turnieju pokerowego?

Za ile warto grać?

Zacznij od niskich stawek i najlepszych gier. Wielu nowych graczy, wcale nie jest zainteresowanych grą na niskie zakłady, co pokazują też prognozy szacujące wzrost pieniędzy przeznaczanych na tę grę. Warto, żebyś przed podłączeniem się do gry przemyślał strategię, i wybrał stół, gdzie można obstawiać nisko. Przede wszystkim poczujesz się komfortowo, mając świadomość, że ryzyko jest niewielkie, a więc gdy stracisz pieniądze na samym początku, nie odczujesz specjalnie porażki, ale nauczysz się pokera. W kolejnych rundach możesz zwiększać stawki, ponieważ twój poziom umiejętności zacznie wzrastać, bo trening czyni mistrza. Jest w tym ogromny plus, zasiadasz z rywalami, równie słabymi jak ty, więc nie masz kompleksów. Oni również uczą się rozgrywać pokera. Niskie stawki dają ci komfort grania na zupełnym luzie. Bądź bacznym obserwatorem, zrozum pozycje, jakie ręce powinieneś rozgrywać. Nauczyć się strategii, liczenia kart w pokerze, zarządzania bankrollem i aktorstwa, niezwykle przydatnej umiejętności.

Zasady opisywane w recenzjach, nie oznaczają, że po ich przeczytaniu, wiesz wszystko i jesteś mistrzem. Prawdziwa, żywa gra, uczy pokory i cierpliwości, rozwija kreatywność i trzeźwość umysłu. Musisz nauczyć się przewidywać ruchy przeciwnika. Dlatego na początku nie szalej z zakładami, zacznij skromnie, wybierz najprostszą grę. Pamiętaj, że z prawdziwymi pokerzystami nie masz najmniejszych szans wygrać.

Ile stawiać w pokera?

Jeśli potrafisz grać w pokera, umiesz też zarządzać bankrollem. Jeśli jednak nie masz wystarczająco dużego budżetu na daną grę, nie powinieneś w nią grać, bo będziesz musiał zejść do stawki, na którą cię stać lub zrezygnować, bo zabraknie ci funduszy. Powinieneś zawsze grać pieniędzmi, które masz zaoszczędzone, ale nigdy wyjętymi z budżetu, czy przeznaczonymi na rachunki lub pożyczonymi. Trzymaj się tej zasady, bo gdy stracisz, w końcu to jest tylko gra, będziesz miał spory problem. Zaczniesz się zapożyczać, żeby odrobić stratę i tak wpadniesz w pętlę długów. Czasami przecież karta nie idzie, nie masz dnia na wygrywanie, los ci nie sprzyja, nic nie idzie po twojej myśli. Musisz zawsze przeżyć bez stresu nieuniknione porażki. Im wyższa stawka, tym większy bankroll musisz przeznaczyć.

Kolejna sprawa, na większą wariancję potrzebujesz więcej środków. A ostatnia, niezwykle ważna, istotny jest twój poziom umiejętności. Pewnie zastanawiasz się w tym momencie, ile postawić, czy miałbyś szansę wygrać dużą gotówkę. To właściwe pytanie, ale jest to też sprawa indywidualna, czyli jaką kwotą dysponujesz. Ogólna zasada mówi, że powinieneś mieć co najmniej 3 PLN wpisowego na każdą stawkę pieniężną. W turniejach pokerowych sprawa wygląda nieco inaczej, bo musisz się dostosować do uczestników, więc gdy są nimi zaciekli pokerzyści, musiałbyś im dotrzymać kroku. Musisz być przygotowany na różne sytuacje. Wpisowe może wynieść 50, 100, 200 i więcej.

Jak ocenić wpisowe?

Postaw sobie kilka pytań i stawiaj punkty. Zastanów się, ile razy wygrałeś w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Jeśli przegrałeś, nie bój się tego zaznaczyć w tabeli. Przypomnij sobie kwoty, które postawiłeś, jak bardzo to było opłacalne, w ten sposób będziesz wiedział, czy warto przeznaczyć więcej a może mniej pieniędzy. Kolejne pytanie, z kim zasiadałeś przy stole. Jeśli wygrałeś z prawdziwymi pokerzystami postaw sobie najwięcej punków. Jeżeli natomiast z przeciętnymi graczami, oceń siebie niżej, ale gdy z najgorszymi nie udało się wygrać, masz zero. Wyceń też swoje możliwości finansowe, zrób plan. Jeśli Cię stać na wyższe stawi, daj sobie najwięcej punktów, gdy nie masz nigdy za dużo pieniędzy, to postaw 2 punkty.

Kolejne pytanie: czy się dokształcasz, czyli jaki jest twój poziom umiejętności, w skali 1:5. Jakim jesteś typem osobowości? Jeśli z zasady jesteś spokojny, grasz na luzie, masz 5 punktów, nerwusem, frustratem – 3, nie możesz obyć się bez hazardu, postaw 0. Zastanów się, czy wolisz turnieje, czy szybsze tempo gry, wybierz to, co lubisz. Czas, jaki spędzasz przy pokerze, pozwoli co określić, czy jesteś amatorem, czy uzależnionym od hazardu, tu punkty stopniuj. Od 5 do 0. Na samym początku powinieneś przyjrzeć się tabeli na koniec i zrobić małe podsumowanie. Za co masz najwięcej punktów i co przeważa. To pozwoli ci ocenić, wartość wpisowego przy następnej rozgrywce. Oczywiście, że warto dużo postawić i wygrać ogromną pulę, ale tylko wtedy, gdy wiesz, że masz szansę zabrać pulę ze stołu. W przeciwnym razie lekkomyślnością jest podejmowanie zbędnego ryzyka.